نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به ریاست محترم جمهوری در خصوص تاکید بر ادغام آموزش و پژوهش علوم پزشکی در عرصه ارائه مراقبت‌ها و خدمات سلامت

برادر ارجمند حضرت آیت اله جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم
با احترام، همانگونه که استحضار دارید، ادغام آموزش و پژوهش علوم پزشکی در عرصه ارائه مراقبتها و خدمات سلامت، از عادلانه‌ترین و موفق‌ترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و به قضاوت محافل بین المللی الگو و الهام بخش برای نظام‌های سلامت بسیاری از کشورهای جهان است. این سیاست حیاتی در سند سیاستهای کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری تأکید و تحکیم شده است. متاسفانه در بازه‌های زمانی مختلف بعضی از مسئولین که آشنایی محدودتری با مقتضیات سلامت جامعه داشته و اطلاعات و اشراف لازم از دستاوردهای عظیم نظام ادغام یافته در حوزه سلامت ندارند، بدون بررسی‌های عمیق کارشناسی، موجبات تضعیف و تزلزل در مسیر تعمیم و تعمیق سیاست ضروری و مهم ادغام را فراهم می‌نمایند. اخیراً نیز وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری چنین نظراتی را در جلسات مرتبط با شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح فرموده و علیرغم ارسال نامه ای که تصویر آن پیوست میباشد (پیوست ۱)، مجدداً بر دیدگاه خود اصرار نموده اند. در شرایط حساس جاری و بعد از یک دوره درخشان از حضور جامعه سلامت در مبارزه با همه گیری کرونا و تقدیم بیش از ۲۰۰ شهید در خط مقدم خدمات همه جانبه به ملت بزرگوار، این نوع اظهارات به مصلحت نبوده و مصالح ملی سلامت را به مخاطره می‌اندازد و با دیدگاه‌های صریح مقام معظم رهبری نیز مغایر است. عطف بمراتب فوق از حضرتعالی که در راس هماهنگی سیاستهای اجرائی و سیاستگذاری سلامت و علم و فناوری قرار دارید درخواست می‌شود، وفق صلاحدید دستورات لازم صادر فرمائید.
احتراماً به پیوست فهرستی از دستاوردهای مهم ادغام (پیوست ۲) و فهرست دیگری از چالشهای تهدیدکننده ناشی از انتزاع (پیوست ۳) تقدیم می‌شود.
مزید توفیقات و تأیید حضرتعالی و هیأت محترم وزیران را از خداوند تبارک و تعالی مسئلت مینمایم.
دکتر سید علیرضا مرندی

پیوستها: