نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به وزیر کشور در خصوص آمادگی کارگروه ویژه بیماری کووید ۱۹ فرهنگستان جهت ارائه مشاوره در زمینه‌های مد نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا

برادر ارجمند سردار دکتر احمد وحیدی
وزیر محترم کشور

سلام علیکم
با احترام، دوران مسئولیت جنابعالی در کشور در میانه راه مبارزه بی امان همکاران شریف نظام سلامت با ویروس منحوس کرونا و تبعات ویرانگر آن بوده است. فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع همه گیری در کنار دستگاههای مسئول و خدمتگزاران بخش سلامت تلاش نموده است تا با ارائه راهکارهایی که حاصل جلسات کارشناسی متعدد بوده است، حمایتگر سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب ستاد ملی کرونا و کمیته‌های علمی مرتبط باشد. البته در مواردی هم تشخیص همکاران در فرهنگستان این بوده که برخی تصمیم‌ها نیاز به اصلاح دارد که در مواقع لزوم راهنمایی‌ها به مسئولین منعکس شده است. در ادامه این رسالت، اخیرا هیات رییسه فرهنگستان تصمیم گرفت با توجه به وظایف مندرج در اساسنامه، کارگروهی ویژه رصد و بررسی برنامه‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده در خصوص کرونا را تشکیل دهد. در این کارگروه که با حضور کارشناسان زبده نظام سلامت تشکیل می‌گردد، وضعیت موجود تحلیل شده و راهکارها به آن وزارت و ستاد ملی و سایردستگاههای مسئول منعکس خواهد شد. به نظر می‌رسد همکاری دستگاههای مسئول در ارتقای عملکرد این کارگروه موثر و مفید باشد. لذا از جنابعالی درخواست می‌شود در صورت صلاحدید افرادی را برای عضویت در این کارگروه که با وظایف ذیل تشکیل شده است معرفی فرمایید. بدیهی است علاوه بر این درموارد لزوم از کارشناسان مرتبط دیگر هم برای شرکت درجلسات کارگروه دعوت بعمل خواهد آمد.
۱) رصد کلان روند مراقبت و مقابله با بیماری کووید ۱۹و در صورت نیاز بیانیه‌های سیاستی در مواردی که مسیر کنترل بیماری نیاز به حمایت یا هدایت دارد. (Recommendation) توصیه نامه،(Consult)

۲) دادن مشاوره

۳) ارزیابی راهنماها، برنامه‌های مراقبت و واکسیناسیون ابلاغی ستاد ملی کرونا و دادن بازخورد مناسب

۴) سایر موارد ضروری به پیشنهاد ریاست فرهنگستان یا تشخیص کارگروه یا دستگاههای مرتبط
کارگروه مورد اشاره آماده است، چنانچه مواردی مورد نظر جنابعالی یا همکاران وزارتی است مورد بررسی و بحث قرار داده و پیشنهادات اجرایی را ارائه نماید.پیشاپیش از بذل توجهی که می‌فرمایید تشکر می‌نمایم.
دکتر سید علیرضا مرندی