دسته بندی
پنجشنبه 1402/04/1 01:11
شماره :
1070

در نشست گروه سلامت و همکاری های بین المللی فرهنگستان علوم پزشکی : بررسی دستورکار جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و ششمین نشست مجمع جهانی سلامت

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ،  دکتر محمدحسین نیک‌نام، رئیس گروه سلامت و همکاری های بین المللی فرهنگستان علوم  پزشکی و مدیرکل همکاری های بین المللی وزارت بهداشت ضمن ارائه گزارشی از برنامه ها به مروری بر سوابق، اقدامات و دستاوردهای هیئت جمهوری اسلامی ایران در در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت پرداخت.
 در ادامه نشست ، دکتر حسین فرشیدی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت طی سخنانی به جهت گیری های کلی مرتبط با حوزه بهداشت در مجمع جهانی سلامت اشاره کرد و سپس دکتر پیمان همتی، کارشناس خبره مرکز مدیریت بیماری های واگیر؛ گزارشی با عنوان "نگاهی به مقررات بین المللی بهداشت (IHR) در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت" ارائه داد.
در این نشست دکتر کوروش اعتماد، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر طی گزارشی به موضوعات مرتبط با پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت پرداخت.
همچنین در ادامه این نشست ، اعضای فرهنگستان علوم پزشکی  کشور نیز ، به فعالیت های فرهنگستان در این راستا  از جمله طرح مصوبات فرهنگستان در زمینه امنیت غذایی و بیماری های منتقل شده از مواد غذایی، مساله شبکه بهداشت و درمان و اهمیت تقویت نظام مراقبت های اولیه سلامت و مشارکت پررنگ تر ایران و بهره گیری از ظرفیت نهادهای بین المللی جهت طرح موضوعات و مخاطرات برجسته تهدید کننده سلامت عمومی اشاره کردند.

گفتنی است ، با عنایت به اهمیت مجمع جهانی سلامت در زمینه سیاستگذاری و پیشبرد برنامه های جهانی به منظور ارتقاء سلامت عمومی و با توجه به حضور کارگروه جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و ششمین نشست این مجمع؛ گروه سلامت و همکاری های بین المللی فرهنگستان علوم پزشکی به بررسی دستورکار جمهوری اسلامی در اجلاس WHA و ارائه گزارشی از مواضع و برنامه های ایران در زمینه آمادگی برای مقابله با بحران های سلامت در مقیاس جهانی و ارتقای تندرستی و شاخص های سلامت و همچنین بررسی توافقات دو جانبه و چند جانبه در حاشیه این اجلاس اختصاص یافت.
این نشست با مشارکت معاون بهداشتی و اداره کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت، اداره کل بیماری های غیرواگیر، مرکز مدیریت بیماری های واگیر و نیز با حضور نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، وزرات امور خارجه، سازمان جهانی بهداشت، صندوق کودکان سازمان ملل، صندوق جمعیت سازمان ملل و دفتر مقابله با ایدز این سازمان و اعضای فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد.
در این جلسه ضمن اشاره به محورهای کلان مورد بحث کشورها در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت از جمله موضوع پوشش همگانی سلامت، افزایش آمادگی کشورها در مقابله با همه گیری ها و بحران های کلان سلامت در سطح جهانی و لزوم ارتقای شاخص های بهداشتی به مسائلی از جمله وضعیت سلامت در فلسطین اشغالی و گزارش ویژه سازمان ملل در این زمینه پرداخته شد. 
نگاهی به مقررات بین المللی بهداشت (IHR) در مجمع جهانی سلامت و همچنین موضوعات مرتبط با پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در مجمع جهانی سلامت از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست به شمار می رود. 
شایان ذکر است  نشست گروه سلامت و همکاری های بین المللی روز پنج شنبه 2 تیرماه سال جاری در محل فرهنگستان علوم پزشکی کشور برگزار شد .

X