دبير فرهنگستان علوم پزشكي گفت: ازخودگذشتگی و ایثاری که پزشکان در دوران دفاع مقدس از خود نشان می‌دادند، در واقع تاج افتخاری برای همه پزشکان کشور به شمار می‌رود که الگوی بارز آن شهید محمدعلی رهنمون است.

محمدرضا کلانتر معتمد، دبير فرهنگستان علوم پزشكي در گفت‌وگو با خبرنگار سینا درباره برگزاری یادواره شهید محمدعلی رهنمون اظهار کرد: افرادی که بر  اساس وظیفه الهی با ایثار و فداکاری در عرصه خدمت رسانی پزشکی جان خود را که عزیزترین دارایی‌اش است فدا می‌کند باید الگو باشند و همه ساله از آنها تقدیر شود تا جوانان بتوانند از آنها پیروی کنند و این یک اصل است.

دبير فرهنگستان علوم پزشكي گفت: زمانی بنده در خدمت آیت اله خامنه‌ای بودم ایشان فرمودند: "اخلاق پزشکی چیزی نیست که بشود آنرا درس داد، اساتید باید خودشان الگوی اخلاق پزشکی باشند" بنابراین افرادی مانند شهید رهنمون را باید بزرگ بداریم تا الگویی برای بقیه پزشکان بشود.

کلانتر معتمد، افزود: پزشکان متعهدی که بتواند انتظارات جامعه را بر اساس آموزه‌های قرآنی برآورده کنند و برای خدمت رسانی تا مرز شهادت پیش بروند باید محترم شمرده شوند؛ چرا که اگر کشور در زمان جنگ این تعداد کشته و مجروح نمی‌داد امروز از موهبت الهی جمهوری اسلامی برخوردار نبودیم.

وی با اشاره به نحوه برگزاری یادواره شهید رهنمون در سال‌های قبل افزود: یکی از اقدامات خوب برگزاری این مراسم در بیمارستان‌های صحرایی است که شهید رهنمون در یکی از آنها به شهادت رسید چرا که این موضوع شرایط ویژه آن روزگار را برای بیننده ملموس‌تر می‌کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: ازخودگذشتگی و ایثاری که پزشکان در دوران دفاع مقدس از خود نشان می‌دادند در واقع تاج افتخاری برای همه پزشکان کشور به شمار می‌رود که الگوی بارز آن شهید محمدعلی رهنمون است.

دبير فرهنگستان علوم پزشكي در پاسخ به اینکه اعطای جایزه شهید رهنمون چه نقشی در ارتقاء کیفیت خدمات حوزه سلامت دارد، اذعان کرد: این جوایز در واقع سمبولیک است و سمبولیک بودن آن مهم است نه ارزش واقعی آن هدیه‌ای که اعطا می‌شود.

کلانتر معتمد ضمن اشاره به اعزام تیم‌های درمانی در سال‌های اخیر به مناطق محروم بیان داشت: ‌افرادی که آن زمان با رغبت و با هدف کمک به اسلام و دستورات آن برای حمایت از مستضعفین و قرار گرفتن در خط رهبری حرکت کردند، در حال حاضر نیز وقتی احساس کنند که جای دیگری مفید هستند آمادگی حضور در مناطق مختلف را دارند.

وی در پایان افزود: به عنوان مثال جوان‌هایی که آن زمان رزیدنت من نشده بودند و در حال حاضر هستند آمادگی کمک در هر جایی از جمله سوریه و نقاط محروم کشور را دارند و من می‌بینم که به مناطق مختلف رفته و خدمت ارائه می‌دهند، در نتیجه ما باید شهید رهنمون‌ها را به عنوان الگو بزرگ بداریم تا بتوانیم به دیگران نیز آنها را بشناسانیم.

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت