عناوین مهمترین خبرها:

نایب رئیس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به اجرای آزمایشی طرح ایراپن در برخی استان‌های کشور، گفت: ارزیابی دقیق اجرای این برنامه در شهرستان‌های منتخب، چالش‌ها و نقاط تمرکز برنامه را مشخص می‌کند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، باقر لاریجانی گفت: اسناد زیادی طی زمانی که از آغاز به کار کمیته ملی می‌گذرد با مشارکت تمامی کارگروه‌ها تدوین شده و لازم است این اسناد، چارچوب‌ها و بخشنامه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عملیاتی شود.

وی یادآور شد: از زمانی که این اسناد به دانشگاه‌ها ابلاغ شده اقداماتی توسط مسئولان دانشگاه‌ها صورت گرفته؛ که برخی از این اقدامات می‌تواند در سایر دانشگاه‌ها نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرد. بنابراین لازم است تجربیات موفق دانشگاه‌ها گردآوری شده و با سایر دانشگاه‌ها به اشتراک گذاشته شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طرح ایراپن در جهت اهداف بلندمدت سازمان ملل متحد برای کاهش عوامل خطر در ایران مدتی است که طراحی شده و در چند شهرستان کشور به صورت آزمایشی در حال اجرا است.

وی افزود: برنامه ایراپن عوامل خطر در زمینه پیشگیری از 4 بیماری دیابت، سرطان، آسم و بیماری‌‌های تنفسی و نیز بیماری‌های قلبی و عروقی را در جمعیت 30 تا 70 سال کشور مدنظر قرار می‌دهد.

لاریجانی با تاکید بر اجرای این طرح در برخی استان‌ها، خاطرنشان کرد: ضروری است ارزیابی دقیقی از اجرای این طرح در شهرهای پایلوت صورت گیرد و با رفع چالش‌ها، شرایط اجرای آن در کل کشور فراهم آید.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر از تجربه پایلوت طرح ایراپن در برخی استان‌های کشور نظیر زنجان، فارس، مازندران، البرز سخن گفت و افزود: باید از این تجارب در گسترش طرح ایراپن در کل کشور استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در گسترش طرح ایراپن لازم است تمامی حوزه‌های وزارت بهداشت همکاری کنید و با تقویت نظام ارجاع زمینه‌های هدایت افراد خطرسنجی شده به مبادی مناسب در سطوح بالاتر ارائه خدمات فراهم آید.

لاریجانی گفت: با توجه به تجربیات پایلوت طرح ایراپن، در کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر تصویب شد که این طرح در یک منطقه تعریف شده از هر یک از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اجرایی شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح توسط کمیته‌های دانشگاهی بیماری‌های غیرواگیر پیگیری خواهد شد و لازم است همه ذینفعان داخلی و برون بخشی در اجرای این برنامه مشارکت داشته باشند.

 وی تاکید کرد: اجرای این طرح طی گزارش‌های رسیده از دانشگاه‌ها در کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر پیگیری خواهد شد.  

جستجو

فصلنامه ارتقاي سلامت

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

ارزیابی-برنامه-دوره-پزشکی-عمومی-در-ایران-و-چالش-های-روبرو دكتر بهادر اعلمي هرندي به خاطر دارم شصت سال قبل...
خلاصه-سياستي-پيوند-پس-از-مرگ-قلبي باتوجه به اهميت بيش از پيش موضوع پيوند اعضاء در...

ورود به سایت