مسائلی گفت: هیئتی از برزیل به ایران سفر کردند و مقدمات تولید دستگاه‌های استریل کننده بیمارستانی فراهم شد.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: حدود یک ماه پیش و در سفر هیئت بلند پایه سیاسی و اقتصادی ایران به برزیل و در حضور وزیر امور خارجه کشورمان، تفاهمی بین وزارت بهداشت ایران و آژانس نظارت بر کیفیت محصولات سلامت محور برزیل (AnVisa) در جهت تقویت همکاری‌های تجهیزات پزشکی امضا شد.

مسائلی با بیان اینکه برای پیگیری مفاد این تفاهم نامه به دعوت دولت برزیل، هفته گذشته سفری به این کشور داشتیم در تشریح سفر اخیر خود به برزیل اظهار داشت: در این سفر، از بزرگترین نمایشگاه تجهیزات پزشکی آمریکای لاتین (Hospitalar) بازدید کردیم و تولید مشترک تجهیزات پزشکی بین تولیدکنندگان ایرانی و برزیلی نیز در دستور کار دو دولت قرار گرفت.

تجهیزات پزشکی در برزیل 100 سال قدمت دارد

وی با اشاره به قدمت 100 ساله تولید تجهیزات پزشکی در برزیل، تصریح کرد: تجهیزات پزشکی تولیدشده در برزیل از نظر کیفیت توسط موسسه نظارت بر کیفیت محصولات سلامت محور برزیل(Anvisa) و همچنین FDA بررسی می شوند و از نظر تکنولوژیکی ظرفیت بالایی دارند که می توانند با تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی ایران، همکاری داشته باشند و خوشبختانه فرایندهای تولید مشترک سه شرکت ایرانی و برزیلی در ایران انجام شده است.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، افزود: یکی از موضوعاتی که مورد تاکید ایران و برزیل قرار دارد، تولید مواد و تجهیزات دندانپزشکی در ایران است که مذاکرات بسیار خوبی انجام و اقدامات اولیه آن انجام شده است.

مسائلی یکی از محورهای تقویت همکاری های ایران و برزیل در حوزه تجهیزات پزشکی را تولید دستگاه های استریل کننده بیمارستانی عنوان کرد و گفت: هیئتی از برزیل در یک ماه گذشته به ایران سفر کردند و مقدمات تولید مشترک دستگاه های استریل کننده بیمارستانی فراهم شده است.

وی با اشاره به تقویت همکاری های ایران با موسسه آپکس (از زیرمجموعه های وزارت خارجه برزیل)، یادآور شد: این موسسه در حوزه توسعه صادرات فعالیت دارند که جلسات خوبی با آنها داشتیم و فعالیت بانک های برزیلی در ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: برزیل آمادگی خوبی برای ارتقای همکاری با ایران در حوزه تجهیزات پزشکی و تولید محصولات مشترک در ایران دارد و دولت های ایران و برزیل، زیرساخت های مورد نیاز را فراهم کرده اند تا بخش خصوصی بتواند همکاری ها و سرمایه گذاری را تقویت کند.