عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با تاکیدبر اینکه امید به زندگی موجب افزایش عمر بیماران سرطانی تا ۶ سال می‌شود عوامل ایجادکننده انواع سرطان در کشور را برشمرد.

اکبر ترکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش سالانه 100 هزار نفر به جمعیت مبتلایان به سرطان در کشور گفت: بی‌تردیدبیماری سرطان به طور کامل درمان‌پذیر نیست، اما در ایران امید به زندگی در بین این بیماران رشد قابل توجهی داشته و همین امر باعث افزایش طول عمر این بیماران شده است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با وجود اینکه سرطان انواع مختلفی از خوش‌خیم تا بدخیم دارد، اما بسیاری از این بیماران می‌توانند با استفاده از روش‌های درمانی کنونی عمر طبیعی داشته باشند و در بسیاری از موارد نیز امید به زندگی می‌تواند بین یک تا شش سال عمر آنها را افزایش دهد.

وی در بیان علل افزایش جمعیت مبتلایان به سرطان تصریح کرد: افزایش تعداد مبتلایان به سرطان به غیر از اینکه به عوامل ژنتیکی بستگی دارد، به علت افزایش عوامل خطرساز محیطی اعم از رژیم غذایی، استرس و زندگی ماشینی است، هر چند افزایش شیوع سرطان دلیل بر این نیست که نتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

ترکی با اشاره به انواعی از سرطان که بیشترین میزان شیوع را دارد تاکید کرد: میزان شیوع سرطان در زنان و مردان متفاوت است، کما اینکه در زنانسرطان سینه و در مردان نیز سرطان ریه از بیشترین میزان شیوع برخوردار است.

تشخیص زودهنگام از عوامل افزایش امید به زندگی در بیماران سرطانی است

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: البته نوع و شدت شیوع سرطان در نقاط مختلف جغرافیایی نیز با هم تفاوت دارد که به نوع تغذیه و مشاغلمورد استفاده در هر منطقه بستگی دارد، کما اینکه افرادی که بیشتر در معرض آفتاب سوزان قرار می‌گیرند همچون کشاورزان بیشتر به سرطان پوستمبتلا می‌شوند یا افرادی که متناسب با شغل خود از مواد صنعتی استفاده می‌کنند، بیشتر به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری عواملی که باعث افزایش امید به زندگی در مبتلایان به سرطان شده است اظهار کرد:تشخیص زودهنگام یکی از این عوامل است، چرا که در روند درمان مراحل1تا5 وجود دارد و هر چقدر بتوانیم سرطان‌ها را در همان مراحل اولیه تشخیص دهیم و درمان کنیم، قطعا امید به زندگی را در این بیماران افزایش خواهیم داد.