عناوین مهمترین خبرها:

 

گروه سلامت ــ مشاور وزیر بهداشت و رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، اعلام کرد: دو واحد متون درس‌نامه با عنوان آشنایی با معارف و ارزش‌های دفاع مقدس با رویکرد بهداری دفاع مقدس برای دانشجویان گروه پزشکی در دست تدوین داریم.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از وبدا، سردار سرتیپ نصرالله فتحیان، مشاور وزیر بهداشت و رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در نشست نمایندگان بهداری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار کرد: بنابر سخنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، هر ملتی سرمایه‌ای دارد و یکی از بزرگترین سرمایه‌ها و دارایی‌های ملت ایران، فرهنگ آن است. در این راستا برخورداری از روحیه جهادی در مواجهه با دشمنان از جمله ویژگی‌های ملت ایران به شمار می‌رود که مهمترین تبلور آن، در  هشت سال دفاع مقدس مشاهده شد. بنابراین باید این ویژگی‌های روحی را حفظ کرده و آن را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم. 

رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، افزود: بخشی از دارایی‌های ملت ایران، بهره‌گیری از علوم مختلف در هشت سال دفاع مقدس بود. علوم پزشکی نیز از جمله علومی بود که در این زمینه مورد استفاده قرار گرفت.

وی با بیان اینکه شاغلین جامعه پزشکی در سال‌های دفاع مقدس خوش درخشیدند، تصریح کرد: پزشکان و پرستاران، کار بزرگی را در سال‌های دفاع مقدس انجام دادند که قطعا در تاریخ جنگ‌های دنیا کم نظیر و شاید هم بی‌نظیر باشد.  

فتحیان، خاطرنشان کرد: حضور جامعه پزشکی در خطوط مقدم جبهه و زیر آتش دشمن و پذیرفتن خطر از جمله اقدامات بزرگی بود که جامعه پزشکی به فرمان امام خمینی (ره) در آن دوران انجام داد. نتیجه این حضور، انجام ۱۰۰ هزار عمل جراحی حیات بخش در بیمارستان‌های صحرایی و اورژانس‌های عملیاتی بود. مسلما اگر این حضور جانانه وجود نداشت، آمار شهدا بیشتر می‌شد.  

وی تصریح کرد: حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیروی امدادگر، پزشک، پرستار و گروه‌های مختلف جراحی در اورژانس‌ها و بیمارستان‌های صحرایی، برگ زرینی برای جامعه پزشکی است که تحسین حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را در برداشت. 

وی درخصوص مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، گفت: این مؤسسه درصدد است، عملکرد جامعه پزشکی کشور اعم از بخش خصوصی، دولتی و عمومی و تمام نیروهایی که در زمان جنگ برای خدمت به وطن بسیج شدند را ثبت و ضبط کرده و به نسل‌های آینده جامعه پزشکی منتقل کند تا بدانند بزرگان جامعه پزشکی چه کارها و فداکاری‌هایی برای خدمت به ملت و دفاع از کشور انجام داده‌اند.

 فتحیان ادامه داد: کشور ایران بسیار مورد طمع دشمنان است و دشمنان قسم خورده این ملت و در راس آنها امریکا و بعضی کشورهای خبیث منطقه مانند عربستان، خواب‌های آشفته‌ای برای این ملت دیده‌اند و قطعا تجربیات بزرگ و شجاعت‌های کم نظیر و حضور عالمانه پزشکان، ظرفیت بالقوه‌ای را برای دانشجویان پزشکی و پرستاری فراهم می‌کند.

مشاور وزیر بهداشت و رئیس موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت با بیان اینکه این نشست با هدف تدوین دستاوردهای جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس برگزار شده تا این تجربیات به دانشجویان نسل‌های بعدی منتقل شود، افزود: با کمک معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دو واحد متون درسنامه با عنوان آشنایی با معارف و ارزش‌های دفاع مقدس، با رویکرد بهداری دفاع مقدس برای دانشجویان گروه پزشکی در دست تدوین است. همچنین با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اساسنامه مرکز تحقیقات بهداری رزمی به تصویب رسیده است.

وی در ادامه گفت: این مرکز تحقیقاتی ده‌ها پروژه تحقیقاتی مرتبط با بهداری دفاع مقدس در حوزه‌های بهداشت، درمان، آموزش، مدیریت، نیروی انسانی و فرهنگ و خلق و خوی جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس را تدوین خواهدکرد که امید است در مهرماه سال جاری آماده و قابل ارائه در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور باشد. بنابر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشجویان با انتخاب این دو واحد اختیاری می‌توانند با عملکرد و راه و روش جامعه پزشکی در آن دوران آشنا شوند. 

وی درخصوص این درسنامه توضیح داد: درحال حاضر ۲۰ سرفصل برای این درسنامه مشخص شده است و برای هر سرفصل اساتیدی از پزشکان و متخصصان رشته‌های مختلف مسئول شده و درحال کار بر روی آن، هستند. امیدوراریم تا دو ماه آینده این درسنامه در قالب کتاب برای مهرماه آماده تدریس در دانشگاه های علوم پزشکی کشور شود. 

فتحیان درخصوص پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، بیان‌کرد: یک پایگاه اطلاع رسانی و پرتال جامعی هم، برای این مؤسسه پیش بینی شده و مقرر است در آن، خاطرات پزشکان، پرستاران دفاع مقدس و خانواده‌های شهدا، اقدامات بزرگ مدیریتی در آن زمان و زندگینامه و وصایای شهدا در دوران دفاع مقدس، ثبت و ضبط شود و ظرف دو سه ماه آینده رونمایی شود.

وی تصریح کرد: این پایگاه اطلاع رسانی می‌تواند مرجعی برای دسترسی دانشجویان برای انجام کارهای تحقیقاتی و پایان نامه هایشان باشد، چراکه در این سایت، آمار و اطلاعات جامعی درخصوص عملکرد جامعه پزشکی در آن دوران ثبت شده است.  

مشاور وزیر بهداشت و رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت درخصوص بهداری رزمی خاطرنشان کرد: بهداری رزمی دفاع مقدس، یکی از مجموعه‌های تخصصی در عرصه هشت سال حماسه پایداری و مقاومت بود که با برپایی بیش از ۵۰ بیمارستان صحرایی و هزاران پست امداد و اورژانس در محورهای عملیاتی و حضور رزمندگان، همپای دلاورمردان عرصه نبرد، از خط مقدم تا بیمارستان های صحرایی و شهری، احیاگر و التیام بخش آلام مجاهدان راه اسلام بودند.