گروه سلامت ــ سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به جهش بخش خصوصی در تولید دارو بر ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تسهیل فعالیت‌ این شرکت‌ها خبر داد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به جهش بخش خصوص در تولید داروی مورد نیاز کشور اظهار کرد: علی‌رغم شرایط فعلی کشور و دشواری‌های موجود تمام تلاش ما این است که عناصر کیفی و زمینه‌های لازم برای تولید دارو و حمایت از بخش خصوصی انجام شود.

وی بیان کرد: از جمله بسترها و زمینه‌‌های لازم که در حیطه کار وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است می‌توان به تخصیص منابع و تسهیل دسترسی به این منابع، ترخیص کالاها و مواد اولیه در گمرگ‌ها، صدور مجوز تولید و تسهیل فرآیند قیمت‌گذاری داروهای جدید و اصلاح قیمت‌گذاری داروهای اشاره کرد.

جهانپور با بیان اینکه باید حمایت‌ها به گونه‌ای باشد که انگیزه برای تولید کننده جدید ایجاد شده و منافع مصرف کننده تأمین شود گفت: برخی از این بسترها در حیطه کار وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است برخی بسترها نیز که فراتر از مأموریت‌ها و کارویژه سازمان است باید در حوزه نهادهای مالی و وزارت‌خانه‌ صنعت معدن و تجارت دنبال شود اما وزارت بهداشت از باب مسئولیت اجتماعی ورود کرده تا بتوان پیشگامی که در حوزه دارو به وجود آمده را در آینده نیز حفظ کنیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان کرد: در حال حاضر شرکت تولید داروی دولتی به معنای خاص نداریم، اما یک سری شرکت‌ها وجود دارند که متعلق به نهادهای عمومی مانند تأمین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام و بانک ملی هستند این‌ها مهمترین هولدینگ‌های حوزه تولید دارو هستند.

وی بیان کرد: در سال ۹۶ طبق آمارها دو شرکت خصوصی بزرگترین تولیدکننده‌های دارو در کشور شدند و ما با شتابی که در بخش خصوصی می‌بینیم انتظار داریم که تولید در این بخش افزایش پیدا کرده و عمده نیازهای ما برطرف شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در رابطه با بدهی بیمه‌ها و کمبود نقدینگی شرکت‌های دارویی بیان کرد: همه امیدهای ما برای بازپرداخت بدهی بیمه‌ها ۵۰۰ میلیون دلار منابع صندوق توسعه ملی است که با موافقت مقام معظم رهبری تلاش شد به این حوزه اختصاص پیدا کند اما هنوز با سازوکارها و نحوه پرداخت آن و حمایت از صنعت دارو اطلاع دقیقی نداریم امیدواریم این موضوع هر چه زودتر تسریع پیدا کرده و حمایت و از زنجیره تأمین دارو حمایت شود.

وی عنوان کرد: الان دارو در شرایط عادی بوده و بازار هم همانند سال‌های قبل است و اگر کمبودی هم باشد موردی و ممکن است در یک منطقه از استان باشد، اما فعلا وضعیت سفید در بازار دارو محرز است.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت