عناوین مهمترین خبرها:

وزیر بهداشت، گفت: با گسترش بی رویه دوره های فوق تخصصی، هزینه ها را بالا برده و خدمت را محصور و منحصر کرده ایم که به نفع مردم و نظام سلامت نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در هفتمین جلسه شورای سیاستگذاری نظام الکترونیک سلامت، اظهار داشت: دکتر صفی خانی و همکاران وی در استقرار پرونده الکترونیک، خالصانه زحمت کشیدند اما اگر همه معاونت ها، دانشگاه های علوم پزشکی، سازمان های بیمه گر و نظام پزشکی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همدیگر کمک نمی کردند، این حرکت عظیم ملی شکل نمی گرفت.

وی تصریح کرد: بسیاری باور نمی کردند که چنین کار بزرگ ملی که سال ها بر روی زمین مانده بود، شکل بگیرد و نهایی شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: فرصت خدمت به مردم محدود است؛ دو راه بیشتر در پیش نداریم یکی اینکه به حاشیه پردازی ها پاسخ دهیم و از کار کردن، عقب بمانیم و یا اینکه باید کار کنیم که بنده همواره خودم را از رانش ها و کشش های بی مورد دور کرده ام و همیشه سعی داشته ام که به کار اصلی خود بپردازم البته در برخی موارد، فرمانده باید به خط مقدم برود تا طرف مقابل بداند که یاران او تنها نیستند و یارانش هم دلگرم شوند.

نمکی خاطرنشان کرد: استقرار پرونده الکترونیک سلامت دو پیام در برداشت؛ اول اینکه می توان با وفاق و همدلی و هم افزایی، اقدامات بزرگ کرد و دوم اینکه برخی اقداماتی که از وحشت عدم امکان، آنها را بر زمین گذاشته ایم را می توان انجام داد و اگر بتوانیم مشکلات را از همدیگر تفکیک کنیم و به هم گره نزنیم، می توان به نظام سلامت الکترونیک کارآمد امیدوار بود.

وی ضمن تاکید بر اهمیت در نظر گرفتن مباحث پزشکی و آموزش از راه دور در نظام سلامت الکترونیک، گفت: از امروز باید از ابزار ارزشمند پرونده الکترونیک سلامت بهترین استفاده را کرده و باید سه رکن دیگر تکالیف قانونی شامل سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی را بر روی آن پیاده کنیم البته باید پرونده الکترونیک سلامت را با راه اندازی سرویس هایی مانند نسخه نویسی الکترونیک و اتصال به مراکز خصوصی و مطب های پزشکی کامل تکمیل کنیم.

وزیر بهداشت از بکارگیری یکی از مدیران و صاحب نظران حوزه سلامت به عنوان مدیر پروژه راه اندازی نظام ارجاع و پزشکی خانواده خبر داد و گفت: خوشبختانه در برخی استان ها به طور همزمان سیستم ارجاع اجرا شده است اما بر خلاف پرونده الکترونیک سلامت که به جامعیت جمعیتی فکر می کردیم، در سیستم ارجاع و پزشکی خانواده، معتقد به مرحله بندی و اجرای آزمایشی در چند استان هستیم و باید برای این اجرای آزمایشی، هدف گذاری و زمان بندی داشته باشیم.

نمکی یادآور شد: در راه اندازی سیستم ارجاع باید به چند نکته توجه کرد؛ اینکه نیروی انسانی در اولین تماس مردم با سیستم ارجاع باید پزشک باشد یا غیرپزشک، چگونگی استقرار نظام ارجاع و تعریف سطوح ۲ و ۳ و همچنین اجرا در چه شهرهایی با چه میزان جمعیت در کشور مهم است و حتماً در راه اندازی نظام ارجاع همانند پرونده الکترونیک سلامت نیازمند مشارکت سازمان های بیمه گر و نظام پزشکی و انجمن های علمی هستیم.

وی اظهار داشت: آموزش از راه دور و پزشکی از راه دور باید به مردم کمک کند و اینکه می گوییم هر خانه یک پایگاه سلامت باشد به این خاطر است که در هر خانه، یک سلامت یار بتواند در ارتقای سلامت خانواده موثرتر باشد و در صورتی که آموزش و پزشکی از راه دور طراحی و اجرا شود، حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد در وقت و هزینه های مردم صرفه جویی خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: در سیستم ارجاع باید رویکرد خدمت محور داشته باشیم نه پزشک محور و این خدمت ممکن است در یک مجموعه تخصصی باشد یا فوق تخصصی. معتقدیم که با گسترش بی رویه دوره های فوق تخصصی، دوره های میانی و عمومی مانند پزشک عمومی، جراح عمومی، متخصص اطفال و داخلی را کنار گذاشته ایم و هزینه ها را هم بالا برده و خدمت را محصور و منحصر کرده ایم که به نفع مردم و نظام سلامت نیست.

نمکی با بیان اینکه بیت المال را پایمال نخواهم کرد، افزود: برای یک ریال از بیت المال باید با حساب و کتاب هزینه کنیم و اجازه نمی دهیم که منابع کشور در مواردی هزینه شود که دور ریخته شود چون در پیشگاه خدا و خلق او باید پاسخگو باشیم.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها باید منابع خود را به صورت کیفی و بهینه هزینه کنند یعنی زیرساخت نظام هایی را طراحی و توسعه دهند که در آینده به کار نظام سلامت بیاید و مانند کوه پشت مدیران حوزه سلامت ایستاده ام تا هزینه ها کیفی و بهینه شود و تحت هیچ فشار بیرونی، تعویض نشوند.

وزیر بهداشت یادآور شد: با رانش ها و کشش ها نمی توانند ما را مجبور به کنار گذاشتن نظام ارجاع کنند و موضوعات خودمراقبتی و ادغام آن در نظام شبکه را فراموش کنیم یا غذای سالم را از یاد ببریم و بسیج ملی کنترل دیابت و سلامت روان و خودمراقبتی را اجرا نکنیم بنابراین برای این موضوعات، برنامه داریم و البته اهل مشورت هستیم و نظرات و انتقادات دلسوزانه همکاران و متخصصین امر را به روی چشم می گذاریم.

نمکی با اشاره به برنامه ارائه شده خود به مجلس شورای اسلامی برای وزارت بهداشت در بهمن سال گذشته، گفت: آن زمان برخی گفتند که این برنامه ها، بلندپروازانه است و اعلام کردم که اگر تنها باشم بلند پروازانه است اما بال هایی تحت عنوان فکر و اندیشه و عمل همکاران و کارشناسان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور داریم که می توانند تا اوج قله ما را ببرند. برای استقرار پرونده الکترونیک سلامت حتی یک نفر هم خارج از این وزارتخانه به کار گرفته نشد و اعتقاد دارم که درون نظام سلامت، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی به قدری افراد توانمند حضور دارند که عموماً نیاز به استفاده از سایر نیروهای بیرون از وزارت بهداشت نیست.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت