عناوین مهمترین خبرها:

گروه سلامت ــ وزیر بهداشت از ارتقای رتبه جهانی ایران در تحقیقات علوم پزشکی و افزایش بودجه شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت خبر داد.

به گزارش ایکنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز ۲۹ تیرماه در نشست با اعضای هیئت امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) در مرکز نمیاد، اظهار کرد: تحقیقات در تمام دنیا عاملی مهم در افزایش توان ملی و تاب‌آوری اقتصادی محسوب می‌شود. 
وزیر بهداشت افزود: براساس گزارش بنیاد ملی علوم آمریکا(
NSF)، در طی سال‌های اخیر، کشور چین در حوزه تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و علت این پیشرفت، آن است که چینی‌ها در شرایط سخت اقتصادی‌شان، بر طرح‌های پِژوهشی سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ یعنی کشورهای هوشمند در شرایط سخت و مشکلات عدیده اقتصادی، بودجه پِژوهش را افزایش داده‌اند. در حال حاضر، سه چهارم بودجه پژوهشی دنیا، توسط ۸ کشور تأمین می‌شود؛ آمریکا، چین، کره جنوبی، هند و چند کشور اروپایی همچون فرانسه و انگلیس، از جمله این کشورها هستند. در سال گذشته، چین ۳۲ درصد، کره جنوبی ۱۸ درصد و آمریکا نیز ۹ درصد بودجه‌های پژوهشی خود را افزایش داده‌اند.
نمکی افزود: بودجه پژوهشی آمریکا بین سال‌های
۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، سالانه به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده که دو سوم آن را بخش خصوصی تقبل کرده است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه صرف بودجه در بخش پژوهش، سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، تصریح کرد: تئودور شولتز در سال
۱۹۶۰ رییس انجمن اقتصاد آمریکا بود. به گفته وی، «پولی که کشورها در حوزه آموزش و پرورش صرف می‌کنند، سرمایه‌گذاری است، هزینه نیست، اما به شرط آن که چندسال بعد بتوان این سرمایه‌گذاری را در اقتصاد ملی کشور ارزیابی کرد».
نمکی با بیان اینکه تعیین اولویت‌های پژوهشی ضروری است، عنوان کرد: قبل از تعیین اولویت‌ها، باید تخلف و فساد را از بخش پژوهش دور کنیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: درست است که تولید مقالات علمی خوب بوده و در ارتقای رنکینگ‌ها موثر است، اما باید سعی شود که مقالات علمی به محصولات علمی تبدیل شود. یعنی زمانی‌که یک نوع از سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم؛ در اقتصاد ملی موثر خواهد بود. 
افزایش
۷۰درصدی بودجه شرکت‌های دانش‌بنیان
دکتر نمکی تأکید کرد: در سال گذشته در سازمان برنامه و بودجه، سعی ما براین بود که بودجه
۹۸ شرکت‌های دانش‌بنیان را ۷۰ درصد افزایش دهیم و در این خصوص پافشاری کردیم تا این اقدام انجام شود.
وزیر بهداشت بیان کرد: برای کشوری مانند ایران که در حوزه تحقیقات علوم پزشکی در سطح بین المللی از رتبه
۲۰ به ۱۶ ارتقا پیدا می‌کند، باید بودجه‌های بیشتری صرف شود. بنابراین سعی ما بر حمایت بیشتر از حوزه تحقیقات و طرح های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی است.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت