عناوین مهمترین خبرها:

گروه سلامت ــ وزیر بهداشت با بیان اینکه داروساز مافیا نیست، از واردات بی رویه دارو انتقاد کرد و گفت: این صنعت طی سال‌های اخیر لگدمالِ واردات شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز، چهارم شهریورماه، در مراسم اختتامیه هجدهمین کنگره انجمن علمی داروسازان ایران با بیان اینکه داروسازان کشور در سال‌های پس از انقلاب دستاوردهای بزرگی آفریده‌اند، گفت: با رفتن شرکت‌های چند ملیتی از کشور و ایجاد طرح ژنریک توسعه بخش‌های RND شرکت‌ها اتفاق عظیمی بود که موجب بی‌نیازی کشور شد.

وزیر بهداشت گفت: در شرایط تحریم‌های سخت آمریکا، اقدامات داروسازان ما را به نقطه‌ای رساند که دنیا حیرت کرد. رئیس جمهور نیز در میان همه گزینه‌ها به یکی از همکاران شما اعتماد کرد.

وی تأکید کرد: روزگار خطیری آغاز شد و اگر من نتوانم این سنگلاخ پردغدغه را درست بپیمایم، پرونده بر مسند نشستن یکی از همکاران داروساز شما بسته می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: هرگز در طول دوره کاری خود تقاضای کار خصوصی نکرده‌ام اما معتقد هستم عبور کشور از بحران نیازمند واگذاری امور کشور به بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: اقتصاد دارو آشفته‌ترین بخش از اقتصاد سلامت است، با مشکلات داروسازان و این صنعت آشنا هستم و می‌دانم طی سال‌های اخیر این صنعت به دلیل واردات بی رویه لگدمال شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تنها بخشی که سود اقتصادی از حوزه دارو کسب کرده، بخش واردات است، گفت: از همکاران تقاضا دارم در شورای مشورتی حضور پیدا کنند ‌و مشکلات خود را با ما در میان بگذارند.

وی ادامه داد: ۱.۳ دهم میلیارد دلار در سال ۹۷ برای سه درصد داروی وارداتی و ۵۵۰ میلیون دلار برای تولید داخل صرف شد، می‌دانم که در صورت وابستگی به خارج از کشور، نیازمند بیش از ۴۰ میلیارد دلار ارز برای تأمین دارو هستیم.

وی افزود: ۱.۲ دهم از درآمد ناخالص داخلی کشور صرف دارو می‌شود، در کشورهای پیشرفته این رقم بین شش الی هفت است؛ با تکیه بر تولید داخل می‌توانیم سهم خود را از درآمد ناخالص داخلی افزایش دهیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: همواره به تغییر اعتقاد دارم؛ نباید در یک نقطه ایستاد و ذوب شد. باید ساختار را درهم ریخت و جسورانه در این عرصه پا گذاشت، اگر وزیر نارنجک به خود می‌بندد و زیر تانک فساد می‌رود به این دلیل است که دیوار کارخانه داروسازی فرو نریزد.

وی با بیان اینکه مافیا در میان داروسازان وجود ندارد، گفت: امکان ندارد داروسازان کشور دچار فساد شوند یا داروی تقلبی به دست بیماران برسانند. کسی که فساد می‌کند خارج از این مجموعه است.

وزیر بهداشت یادآور شد: امروز باید برای دور کردن دستان پلید فساد هم‌قسم شویم تا مردم بدانند آنکه به مردم خیانت می‌کند داروساز نیست، اینها عده‌ای وطن فروش هستند. داروساز در ناصرخسرو حضور پیدا نمی‌کند و جز فدا شدن و طواف دور بیمار کاری انجام نمی‌دهد.

نمکی یادآور شد: برخی داروها را به دلیل اینکه تولید آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد، مجبوریم از خارج کشور وارد کنیم. امروز برای مبارزه با واردات هم قسم می‌شویم.

وی با اشاره به پزشکی که به بیمار نسخه القایی داده بود، گفت: به چه دلیل پزشک حق دارد به همکار داروساز ما اعلام کند که دیگر به شما نسخه نمی‌دهم، من اجازه چنین کاری نداده و با آن برخورد می‌کنم.

وی تأکید کرد: تمام تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا پاکیزگی همکاران داروساز من مخدوش نشود، سازمان غذا و دارو یکی از ترمزهای شما بود، دست به تغییر زدم و امروز به پاکدستی و شرافت و انسانیت رئیس سازمان غذا و دارو ایمان دارم.

وی در پایان اظهار کرد: داروساز را باید از داروفروشی نجات داد، اعلام کردم که نباید گره‌ای بر گره دیگر زد و مردم را سرگردان کنیم. اگر احساس کنم هر مدیر عالی رتبه ای، بی جهت با کسی بخل و حسد دارد، او را برکنار خواهم کرد. روزگار جدیدی در عرصه داروسازی رقم خواهیم زد، باید کینه‌ها و بغض را کنار بگذاریم.