عناوین مهمترین خبرها:

خیراندیش،استاد طب ایرانی- اسلامی، گفت: توقف برنامه آموزشی دولت گذشته مبنی بر گذراندن ۵۰۰ ساعت طب سنتی توسط هر پزشک عمومی موجب ورود افراد غیرمتخصص و غیرپزشکان به این حوزه شد.

حکیم حسین خیراندیش، استاد طب ایرانی ــ اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد وضعیت طب سنتی در کشور، گفت: طب سنتی در کشور مغفول مانده به گونه‌ای که یک پزشک از ابتدای دوره آموزشی تا پایان تخصص حتی یک واحد طب سنتی را نمی‌گذراند و اراده‌ای هم برای تحقق این مهم وجود ندارد.

وی ادامه داد: حرکتی قانونی در مجلس قبل شروع و به وزارت بهداشت توصیه شد که طب سنتی را در نظام بهداشت و درمان ادغام کند که بر این اساس دانشکده‌هایی تاسیس و در سال 92 طرح سند توسعه طب سنتی تهیه شد و تشکیل معاونت در دستور کار قرار گرفت اما متاسفانه اجرای آن متوقف ماند.

خیراندیش با یادآوری حضور اخیر خود در فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی، افزود: درخواست ما از مجلس ایجاد و تشکیل سازمان نظام طب سنتی، ساختار تشکیلاتی نظام مند، اجرای برنامه‌های کلان و موظف کردن نهادهای فرهنگی برای حمایت از طب سنتی بود؛ بر این باوریم اگر در شرایط کنونی قوانین و آیین نامه‌هایی که در مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر دستگاه‌ها تصویب شده اجرا شوند شاهد ساماندهی و استقلال طب سنتی و پاسخگویی بهتر خواهیم بود.

استاد طب ایرانی- اسلامی یادآور شد: متاسفانه حتی توصیه مقام معظم رهبری خطاب به دولت برای لحاظ طب سنتی در نظام درمانی کشور و احیای طب سنتی مغفول مانده است.

وی بی علاقه‌گی ساختار تشکیلاتی وزارت بهداشت را علت بی توجهی نسبت به ادغام طب سنتی در نظام درمانی کشور دانست و گفت: علاقه‌ای در سازمان نظام پزشکی کشور برای تحقق و عملی شدن این امر علیرغم اقبال عمومی و تاکید قانونگذاران وجود ندارد و موجب شده تا شکل سامان یافته علم این موضوع تبیین نشود و نظام آموزشی، فرهنگی و حتی حوزه پزشکی هم نسبت به این طب اطلاعات چندانی نداشته باشند.

خیراندیش یادآور شد: بر اساس تحقیقات انجام شده بیش از 60 درصد مردم علاقه‌مند به طب سنتی و فرهنگ این طب هستند؛ برخی پزشکان کشور به شرطی که طب سنتی در نظام درمانی کشور ادغام شود علاقمند به فراگیری طب سنتی هستند و نیاز است در این رابطه اراده لازم در وزارت بهداشت به وجود آید.

توقف برنامه آموزشی دولت گذشته علت هجوم غیرپزشکان به حوزه طب سنتی

پیشکسوت طب ایرانی- اسلامی در مورد ورود افراد غیرمتخصص و سودجو به طب سنتی، گفت: توقف برنامه آموزشی دولت گذشته موجب هجوم غیرپزشکان به این حوزه شد و به طور قطع اگر مصوبه دولت گذشته که بر اساس آن هر پزشک عمومی باید 500 ساعت طب سنتی را می‌گذراند اجرا می‌شد به هیچ وجه فرصتی برای فعالیت افراد غیرمتخصص در حوزه طب سنتی پدید نمی‌آمد.

اراده‌ای برای توجه به طب سنتی وجود ندارد

وی ادامه داد: اراده‌ای برای توجه به طب سنتی وجود ندارد و در واقع خیزش مردمی تام است که تاکنون حتی یک ریال برای آن هزینه نشده و یک مدرسه ابتدایی، دانشگاه و واحد درسی در نظام آموزشی کشور در رابطه با طب سنتی تاسیس و ایجاد نشده و طبیعی است این خیزش مردمی افت وخیز داشته و نظام مند نباشد.

خیراندیش با یادآوری وجود 300  متخصص طب سنتی در کشور، گفت: این تعداد به هیچ وجه کافی نیست و باید افزایش یابد؛ البته تعداد پزشکان علاقه مند به طب سنتی که در دوره کوتاه مدت در داخل و خارج آموزش می بینند 7 هزار نفر هستند در واقع هجوم علاقمندان به طب سنتی زیاد است اما پاسخگویی‌ها بسیار اندک است

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت