عناوین مهمترین خبرها:

تهران- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه استراتژیک پنجم مهار ایدز در حال تدوین است و با اجرای آن انقلابی در شناسایی افراد مبتلا و کنترل این بیماری در کشور رخ می دهد.

محمد مهدی گویا روز شنبه در همایش روز جهانی ایدز در وزارت بهداشت افزود: برنامه پنجم استراتژیک مهار ایدز با همکاری ۳۲ سازمان در حال تدوین است. استراتژی های کلی این برنامه مشخص شده و به زودی در جلسه شورای عالی سلامت با حضور رئیس جمهوری تصویب می شود.
وی ادامه داد: هدف از اجرای این برنامه این نیست که کارهای قبلی ادامه پیدا کند و همان اقدامات تکرار شود بلکه به دنبال یک انقلاب و تحول عظیم برای کنترل ایدز هستیم.
گویا گفت: افزایش بیماریابی و بهبود کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی مهمترین محور این برنامه است، درمان های بهتری نیز برای این بیماری در کشور استفاده می شود. ایدز دیگر یک بیماری مرگبار نیست و در آینده هم کیفیت درمان بهتر می شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: برای این انقلاب به افزایش آگاهی مردم و مسئولان نیاز داریم حتما باید با این کار مشارکت سازمان های دیگر دولتی و به خصوص سازمان های غیردولتی و بخش خصوصی را جلب کنیم.
وی گفت: هنوز در دنیا حدود هشت میلیون نفر و در ایران ۳۵ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناخته وجود دارد و ایران جزو ۲۸ کشوری است که بیشترین رشد این بیماری را دارند و تعهد داده ایم که از این بیماری پیشگیری کنیم و برای اجرای این تعهد باید برنامه بیماریابی را به طور جدی اجرا کنیم.
گویا افزود: با اجرای برنامه پنجم مهار ایدز ضعف بیماریابی را جبران می کنیم و به این ترتیب کاهش مرگ و میر این بیماری را شاهد خواهیم بود. ۳۰ سال پیش علت اصلی ابتلا به این بیماری اعتیاد تزریقی بود اما اکنون وضع عوض شده و ارتباط جنسی مهمتر شده است.
وی گفت: طبق تعهد ایران باید ۲۶ درصد بودجه کنترل ایدز را صرف پیشگیری کند. اکنون سهم بودجه پیشگیری بیش از ۲۶ درصد است و در آینده به مراتب بیشتر می شود. حتما به سراغ افراد پرخطر و مکان های پرخطر می رویم و شیوه آموزش به افراد در معرض خطر به مراتب پیشرفته تر از آموزش به افراد عادی خواهد بود.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

به-یاد-مرحوم-دکتر-کمال-لطفی نویسنده: دکتر علی خلج ( عضو پیوسته و رئیس گروه علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت