مکاتبات فرهنگستان علوم پزشکی

جراحی در جنگ

انتشار تاریخچه

بیمارستان های صحرایی

در دفاع مقدس

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

 

بیانیه های مجمع عمومی

نسخه آزمایشی تارنمای جدید

COVID-19

پیوندهای ویژه

 

 

 

عناوین مهمترین خبرها:

باقری لنکرانی گفت: بانوان به دلیل حساسیت‌های روحی و عاطفی بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های روانی قرار دارند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کامران باقری لنکرانی، رئیس گروه ارتقای سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور اظهار کرد: بانوان به دلیل حساسیت‌های روحی و عاطفی بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های روانی قرار دارند. اگرچه نسبت به مردان طول عمر بیشتری دارند اما درمقایسه با مردان بیشتر در معرض خطر اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب، نگرانی و اختلالات اشتها هستند.

عضو پیوسته فرهنگستان گفت: کودکانی که از مادران دارای اختلالات روانی به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض اختلالات روانی از جمله افسردگی هستند و احتمال عدم موفقیت تحصیلی در این افراد نیز بیشتر است.

او  افزود: در حال حاضر ۲۵.۹ درصد از بانوان ایرانی از اختلالات افسردگی و اضطرای رنج می‌برند که با افزایش سن بانوان این اختلالات نیز بیشتر می‌شوند.

باقری لنکرانی بیان کرد: آخرین مطالعات کشوری نشان می‌دهد که جمعیت شهرنشین در مقایسه با جمعیت روستایی به دلایل مختلف بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانی هستند در حالی که نتایج این تحقیقات با آخرین مطالعه سال ۱۳۷۷ تفاوت زیادی دارد.

او گفت: زنان بار مسئولیت‌های مرتبط با نقش‌های همسری، مادری و مراقبت از دیگران را بر عهده دارند و علاوه بر این بسیاری از بانوان که در شهر‌ها زندگی می‌کنند ناچارند برای کسب درآمدد علاوه بر کار در منزل در خارج از منزل نیز فعالیت نمایند و این فشار مضاعف آن‌ها را از نظر جسمی و روحی آسیب‌پذیر می‌کند.

 باقری لنکرانی با تأکید بر ضرورت توجه همه جانبه به مداخلات پیشگیرانه و توجه به مشکلات فردی، خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گفت: به اهتمام فرهنگستان علوم پزشکی، هشتمین کنفرانس بین‌المللی سلامت زنان در روز‌های ۱۳ و ۱۴ آذر امسال با موضوع ارتقای سلامت روان بانوان، چالش‌ها و راهکار‌های عملی با حضور شخصیت‌های علمی و دانشگاهی از ایران و چند کشور خارجی، در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار می‌شود.