عناوین مهمترین خبرها:

  

گروه سلامت ــ مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به فوت ۱۰۸ نفر از بیماران مبتلا به آنفولانزا، از مهار موج نخست این بیماری خبر داد.

کیانوش جهانپور، مدیرکل اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با ایکنا؛ با بیان اینکه ظرف هفته‌های اخیر روند کاهشی در نمودار ابتلا به آنفولانزا مشاهده شده است، گفت: در حال حاضر می‌توانیم اعلام کنیم که موج ابتلا به آنفولانزا در کشور کنترل و مهار شده است.
وی افزود: تعداد موارد فوت شده از ابتدای فصل جدید تا امروز ۱۰۸ نفر بودند. اگر چه حتی فوت یک نفر نیز برای ما زیاد و سخت است، اما باید توجه داشت، اکثر این افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده که به دنبال آن با ابتلا به آنفولانزا بیماری آن‌ها تشدید شده و فوت کردند.
جهانپور یادآور شد: آمار ما نسبت به بسیاری از کشور‌ها از جمله کشور‌های توسعه‌یافته مانند آمریکا بسیار کمتر است. با توجه به اینکه دو هفته زودتر فصل ابتلا به آنفولانزا در کشور آغاز و با نوع شدیدتری از آنفولانزای N۱H۱ مواجه شد، اما آمار مرگ و میر در ایران یک‌سیزدهم ایالات متحده بود.
وی ادامه داد: بیش از نیمی از ایرانیان در برابر آنفولانزا واکسینه شده بودند و این نشان می‌دهد که انسجام قابل قبولی در سراسر نظام سلامت، نظام رسانه‌ای، مردم و حاکمیت برای مقابله با آنفولانزا وجود داشت. هشدار‌های به موقع، آموزش عمومی و پذیرش مناسب این آموزش‌ها و پیام‌ها در رفتار‌های عمومی و اجتماعی نشان از این است که این ارتباطات، وضعیت نسبتاً قابل قبولی در جامعه دارد و می‌تواند در زمان مناسب زنجیره یک بیماری را در کشور به نوعی مهار کند.
احتمال شیوع موج دوم آنفولانزا
جهانپور با تأکید بر اینکه در حال حاضر بیماری آنفولانزا مهار شده است، گفت: ویروس آنفولانزا ویروس پیش‌بینی‌ناپذیری بوده و ممکن است، موارد پیک دیگری در ادامه سال با محوریت این ویروس یا تیپ‌های دیگری از بیماری مشاهده شود.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت ابراز کرد: همچنان موضوع رعایت بهداشت فردی و اجتماعی باید در دستور کار باشد، ضمن اینکه افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا در معرض خطر همچنان می‌توانند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند و پس از دو هفته از تزریق واکسن مصونیت نسبی در برابر بیماری پیدا کنند.
تأثیر آلودگی هوا بر آنفولانزا
وی در رابطه با تأثیر آلودگی هوا بر میزان ابتلا و شدت بیماری آنفولانزا نیز گفت: پدیده آلودگی هوا، افزایش آلاینده‌ها و وارونگی هوا قطعا در شدت، پیامد و عواقب آنفولانزا مؤثر است، اما اینکه به چه اندازه در میزان ابتلا یا همه‌گیر بودن این بیماری می‌تواند تأثیر داشته باشد، نیازمند شواهد معتبر علمی است و به نظر می‌آید که همزمانی زیادی با آغاز موج آنفولانزا و شروع آلودگی هوا نداشته باشیم.

 

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جزئیات-نامه-سردار-سلیمانی-به-دخترشسردار سلیمانی در نامه ای به دخترش نوشت: اولین بار است...
گزارش-چهارصدونودوسومین-جلسه-گروه-علوم-بهداشتی-و-تغذیه-فرهنگستان گزارش چهارصدونودوسومین جلسه گروه علوم بهداشتی و...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت