عناوین مهمترین خبرها:

گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي ايران  با انجمن اخلاق حوزه علميه قم در راستاي همكاري بيشتر حوزه و فرهنگستان ديدار و گفتگو كردند .

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل دكتر سيد عليرضا مرندي  رئيس فرهنگستان علوم پزشكي ضمن تاكيد بر اهميت سلامت معنوي به عنوان يكي از ابعاد چهارگانه سلامت خاطرنشان کرد  : هرچه ميزان تحصیلات در افراد  بالاتر باشد امید به زندگی بیشتر و افراد از طول عمر بیشتری برخوردار هستند . وي گفت : حدود سه دهه قبل وقتي نماینده نروژ در سازمان جهانی بهداشت سلامت معنوی را مطرح کرد كه در نروژ با وجود اینکه مردم از نظر رفاه اجتماعی و مسائل ديگر وضعيت خوبي دارند اما از نظر سلامت معنوی وضعیت خوبی ندارند و احساس بیهودگی مي كنند .

رئيس فرهنگستان علوم پزشكي ادامه داد :  در نهایت سازمان جهانی بهداشت بعد چهارم سلامت يعني  سلامت  معنوي را پذیرفت و تصویب کرد. اختلاف نظرهايی در اين زمينه بين کشورها به وجود آمد و بالاخره مصوب شد هر کشوری بر مبنای ارزش ها و شرایط کشور خود ، بعد سلامت معنوی را تعریف کند و به آن عمل نمایند.

وي عنوان کرد : متاسفانه مطالعات گسترده  سلامت معنوی درغرب انجام شده است و لذا عمده كتاب ها و مقالات غربي است  و نگرانی ما هم از این مسئله است که مبادا مطالعات غربی مبناي سلامت معنوی در كشور شود  و ما را به بیراهه بکشاند ،تعريفي كه آنها ازسلامت معنوی دارند با چیزی که ما به آن فکر میکنیم متفاوت است ، بايد سلامت معنوی  كه مي خواهيم به آن عمل كنيم  بايد  بر مبنای  اسلام  باشد و در این زمینه همکاری  روحانیت بسیار حائز اهمیت است .

دکتر مرندی افزود : تحقیقات انجام شده  در غرب با ذهنيت مادي گرايانه و به هر حال غير توحيدي است آنها براي رسيدن به  سلامت معنوی توصيه به نواختن يا گوش كردن  موسیقی، تمدد اعصاب از طريق يوگا و .غيره  مي كنند  وبه آخرت توجهي ندارند . فرهنگستان علوم پزشکی در مقوله سلامت معنوی وارد شده است و ما می‌خواهیم با کمک روحانیون و حوزه این مهم را وارد حوزه پزشکی کنیم و معتقديم كه در اين زمينه نبايد فقط به  بعد درمان بپردازيم بلكه تمركز بايد به نقش معنويت در همه ابعاد سلامت به ويژه بعد  پیشگیری و سبک زندگی مردم باشد .

در ادامه دکتر حسن ابوالقاسمی دبیر علمی همایش سلامت معنوی افزود : ما باید در ارتباط با انجمن ها ي مرتبط در حوزه و دانشگاه  بتوانیم به هدفمان  برسيم . وي گفت : سلامت معنوی باید از کشورهای اسلامی  نشات مي گرفت اما متاسفانه این مهم مقدور نشد . دكتر ابوالقاسمي عنوان كرد :  در غرب سلامت معنوی وارد دروس دانشگاهي  شده است و ما در فرهنگستان علوم پزشكي به اين نتيجه رسيديم كه باید جامعه و دانشگاه  را نسبت به سلامت معنوی حساس کنیم و باید با همکاری حوزه و  دانشگاه بتوانيم محتوا را تهیه کنیم  .

دبير علمي همايش سلامت معنوي خاطر نشان كرد : مراکز بهداشتی  ما بايد نیازهای معنوی مردم را برطرف کنند و محیط‌های که مردم به آن مراجعه می کنند مطالبات آنها را پاسخگو باشند .  سلامت معنوی  بايد پایه گذاری شود كه مبتنی بر ارزش‌های اسلامی باشد .

سپس دکتر سيد جمال الدين سجادی عضو گروه سلامت معنوي  افزود :  ما باید تفکر و عملکردمان اسلامی باشد و همانطور که مقام معظم رهبری  (مدظله ) فرمودند بايد چارچوب تمدني را درست کنیم كه در مقابل تمدن غرب قرار گيرد و باید در جهت اجرایی شدن الگوی اسلامي ايراني  پیشرفت قدم برداریم  واز چارچوب ذهنی درمان محوری بیرون بیاییم.

در ادامه دکتر محمد علی محققي معاون علمی فرهنگستان و عضو گروه سلامت معنوی  با  اشاره به بحث مهم وحدت حوزه و دانشگاه گفت : امروز فضای دانشگاه اقتضاي دیگری دارد وقتی حوزه می‌خواهد مربی و مبلغ برای دنیای امروز تربیت کنند باید متناسب با دنیای امروز جامعه باشددر دانشگاه ها وقتی اخلاق پزشکی تدریس می‌شود باید اسلامی باشد و نقشه حوزه باید محوری باشد در بخش سلامت معنوی باید از حوزه تعاريف خارج شویم .

وي گفت : بايد گفتگوها و نتایج همایش در ویژه نامه‌ای به عنوان منبع منتشر شود و فرهنگستان علوم پزشکی نگران این است که مبنای کج ساخته شود که قابل اصلاح نباشد و همه ابزار در دست ما نیست و بخش عمده ای از آن به دست حوزه است .

در پایان حجت الاسلام مظاهری سیف به جمع بندی کلی اشاره کرد و گفت: باید سیستم تقسیم کار صورت گيرد و حوزه و دانشگاه بدانند که چه وظایفی دارند. وي افزود : روابط فرهنگستان علوم پزشكي و انجمن اخلاق بايد قوی‌تر باشد و جلسات متناوب برگزار شود تا بتواند  تعامل و بازخورد خوبی داشته باشد .

گفتني است اين ديدار ۱۶ آذر ماه سال جاري در محل  دفتر انجمن هاي علمي حوزه علميه قم برگزار شد

شايان ذكر است پنجمين همايش ملي سلامت معنوي ۲۶ و ۲۷ آذرماه در محل شهر مقدس قم ، مركز همايش هاي غدير دفتر تبليغات اسلامي  برگزار خواهد شد .