دكتر ناصر سيم فروش عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي كشور و متخصص اورولوژي با حضور در برنامه حالا خورشيد شبكه سه سيما، از پيشرفت هاي بسياري كه در زمينه پيوند كليه صورت گرفته است خبر داد.

وي ضمن اشاره به اينكه پيوند كليه در دنيا يك بحران اجتماعي است گفت: در كشور آمريكا با تمام امكاناتي كه وجود دارد 110 هزار نفر در فهرست انتظار پيوند كليه هستند و اين در حالي است كه مدت انتظار پيوند 4 تا 12 سال است. در سال 2016 هفت هزار نفر در آمريكا قبل از اينكه به فهرست انتظار پيوند كليه برسند فوت كردند.

دكتر سيم فروش خاطرنشان كرد: ما امروز در كشور پيوند كليه از مرگ مغزي و هم پيوند از غير فاميل داريم و يك انقلابي در اين كار به وجود آمده است و توانستيم كوتاه ترين فهرست انتظار پيوند كليه را در دنيا داشته باشيم.

عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي با اشاره به جشن پنج هزارمین پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد گفت: تابحال بیش از 4 هزار و 970 پیوند کلیه در بیمارستان شهید لبافی نژاد انجام شده و جشن پنج هزارمین پیوند کلیه این مرکز در اردیبهشت ماه سال 97 برگزار شد.

وی افزود: در اين مراسم استادان برجسته داخلی و خارجی شركت كردند تا پزشکان صاحب نام خارجی، با مدل ایرانی پیوند کلیه که مورد علاقه آنهاست، آشنا شوند.

وی به برداشت کلیه اهداکنندگان با روش مینی لاپاراسکوپی اشاره کرد و گفت: بیش از 2 هزار و 200 کلیه اهدا کنندگان به روش مینی لاپاراسکوپی در بیمارستان شهید لبافی نژاد تهران برداشته شده است.

دكتر سیم فروش با اشاره به این که این روش پیشرفته در این مرکز جایگزین اعمال جراحی سنتی شده است، افزود: این تکنیک مدرن با ایجاد چند سوراخ 5 میلی متری انجام می شود و به همین دلیل، اهداکنندگان کلیه با کمترین عوارض جسمی مواجه می شوند.

وی ادامه داد: بیمارستان شهید لبافی نژاد تنها مجموعه ای در خاورمیانه است که به طور مستمر اقدام به جراحی اهداء کلیه به روش مینی لاپاراسکوپی (بدون شکاف زیاد) می کند.

رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه بیمارستان شهید لبافی نژاد تهران بیان کرد: این موفقیت بزرگ در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده و مورد استقبال پزشکان برجسته این حوزه قرار گرفته است. همچنین، میزان بهبودی بیماران با این روش بسیار زیاد است.

وی در ادامه گفت: هفته ای یک جراحی برای ترمیم لگنچه در نوزادان و اطفال در بیمارستان شهید لبافی نژاد تهران انجام می شود. این کار در کشورهای اروپایی و آمریکا با استفاده از ربات انجام می شود اما ما در ایران ترمیم لگنچه نوزادان را با روش مینی لاپاراسکوپی انجام می دهیم، سوراخی که با استفاده از ربات روی بدن ایجاد می شود حدود یک سانتی متر است در حالیکه با روش مینی لاپاراسکوپی این مقدار به میلی متر می رسد.
وی اظهار کرد: روش مینی لاپاراسکوپی، بدون شکاف روی پوست و با سوراخ های سه میلی متری انجام می شود و به همین دلیل بعد از حدود سه ماه اثری از جراحی نمی ماند.

دكتر سيم فروش اضافه كرد: علما و مراجع تقليد، پيوند كليه از فرد زنده را جايز دانسته اند و اگر فرد در مقابل اهداء كليه هبه دريافت كند به دليل اينكه منجر به نجات جان يك انسان شده است مشكلي ندارد و جايز است.

عضو پيوسته فرهنگستان خاطرنشان كرد: كشور ژاپن با وجود پيشرفت هاي زيادي كه داشته است از نظر پيوند كليه بسيار عقب است چرا كه پيوند از مرگ مغزي ندارند و ما با توجه به ايثارگري مردم عزيز كشورمان توانستيم از فرشتگاني كه با اهداء عضو خود به انسان ديگر جاني دوباره ببخشند در زمينه پيوند كليه پيشگام باشيم.

وي در پايان به نسل جوان پزشك توصيه كرد كه هدفشان ارتقاء و اعتلاي علمي جمهوري اسلامي باشد و مسائل مادي را هدف اصلي خود قرار ندهند.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت