عناوین مهمترین خبرها:

 

دكتر حسن ابوالقاسمي دبير علمي همايش سلامت معنوي از برگزاري ششمين همايش ملي سلامت معنوي اسلامي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل فرهنگستان علوم پزشكي  دكتر ابوالقاسمي با اشاره به استقبال کم نظير از همايش هاي پيشين سلامت معنوي از سوي جامعه و كارشناسان اين حوزه  گفت: جلسات مشتركي از سوي گروه سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي با حوزه علميه قم برگزارشده است كه از طرف دبيرخانه  انجمن هاي علمي حوزه علمیه نيز چندين نفر به ما معرفي شده  اند و همچنين حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری مسئول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه و دو نماينده نيز در جلسات سلامت معنوي فرهنگستان شركت مي كنند كه بعد از بحث و تبادل نظر در گروه سلامت معنوي، محورهاي همايش بررسي و نهايي شد.

دكتر ابوالقاسمي خاطر نشان كرد:  ما سعي كرديم عناوين و محورهايي را انتخاب كنيم كه در سال هاي گذشته كمتر به آن پرداخته شده است و از طرفي بايد محورها را باز مي گذاشتيم كه امكان مشاركت و همكاري دانشگاه ها و دانشگاهيان كه هر كدام ممكن است در بخشي از سلامت معنوي فعاليت داشته باشند بيشتر شود.

دبير علمي همايش با بيان اينكه در سال جاري نسبت به سال هاي گذشته موضوعات مورد بحث در اين حوزه مبسوط تراست به محورهاي اين همايش اشاره كرد و  افزود: محور هاي مورد نظر در اين همايش شامل اسلام و نظريه مبنا در سلامت معنوي، از سلامت معنوي تا حيات طيبه، قالب ها و روش هاي وحياني ارتقاي سلامت معنوي (نماز، روزه، ذكر، معماري و... ) ، سيره و سبك زندگي اهل بيت (ع) و سلامت معنوي، اسلام، انقلاب اسلامي و سلامت معنوي (نمونه ها و دستاوردها )، چالش ها و آسيب هاي سلامت معنوي در ايران و راهكارهاي برون رفت، آينده پژوهي سلامت معنوي، است.

وي ادامه داد: يكي از اولويت هايي كه دكتر سيد عليرضا مرندي رئيس محترم فرهنگستان و رئيس همایش معنوي بر آن تاكيد دارد مساله اولويت پيشگيري بر درمان است كه در حوزه پيشگيري سفارشاتي به حوزه علميه داده شد تا احاديث و روايات و معارف ديني مرتبط با سلامت معنوی كه در زمينه پيشگيري است تدوين شود.

دكتر ابوالقاسمي با اشاره به استفاده از  ظرفيت هاي صدا و سيما افزود: ترویج سلامت معنوي از  دو منظر مهم است، يك بعد آن ترويج اين مهم  در بين دانشگاهيان و اساتیدی كه علاقه مند به موضوع سلامت معنوي هستند و بعد ديگر افراد  جامعه را شامل مي شود. استفاده از صدا و سيما در اين همايش يكي از برنامه هايي است كه هر ساله ما در همايش از آن بهره مند مي شويم تا بدين طريق بتوانيم موضوعات مختلف سلامت معنوي را كه به درد مردم مي خورد و مردم مي توانند از آن استفاده كنند در جامعه نشر و گسترش دهيم.

عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي در خصوص کاربرد سلامت معنوی برای بيماران اذعان داشت: بخشي از سلامت معنوي كه به مراقبت معنوي مربوط مي شود، در حوزه بيماري است، خوشبختانه در كشور توسعه يافته است و علاقه مندان  بسياري چه در دانشگاه ها و چه در دانشكده هاي پرستاري و دانشكده هاي بهداشت و بخش هاي خيريه هستند  كه بحث معنويت درماني  ومراقبت معنوي و استفاده از شاخص هاي مراقبت معنوي را در بيماران انجام مي دهند  و ما بايد بدانيم چگونه مي شود از معارف اسلامي موجود بهره ببريم تا بتوانيم جايگاه سلامت معنوي را در حوزه پيشگيري جا بيندازيم.

دكتر ابوالقاسمي در پاسخ به اين سوال كه كادر پزشكي بايد چه ويژگي ها و قابليت هايي داشته باشد كه در موضوع سلامت معنوي ورود پيدا كند افزود: كادر پزشكي و افراد مرتبط با حوزه سلامت  بايد با مفهوم لغت شناسي سلامت معنوي آشنا باشند و بدانند كه سلامت معنوي به معناي واقعي در تمام جهان به عنوان يكي از ابعاد مهم سلامت شناخته شده است و ما بايد ابتدا كادر پزشكي و درماني و  رشته هاي وابسته به پزشكي را  با مفهوم سلامت معنوي آشنا كنيم. در حال حاضر تعداد محدودي از كادر پزشكي هستند كه با موضوع سلامت معنوي آشنايي دارند  و زماني كه به اهميت موضوع سلامت معنوي آگاه شدند  گام بعدي اين است كه از سواد سلامت معنوي  براي مردم استفاده كنند و كسي كه مي خواهد  موضوع سلامت معنوي را ترويج دهد بايد ايمان و اعتقاد داشته باشد تا بتواند موثر واقع شود.

دبير علمي همايش با اشاره به نقش روحانيون در بحث سلامت معنوي عنوان كرد:  روحانيون بايد در جاهايي كه بحران هاي معنوي براي افراد به وجود مي آيد ورود پيدا كنند و در بعضي از موسسات خيريه مانند موسسه مكسا وابسته به موسسه آلا در زمينه هاي طب حمايتي – تسكيني  خدماتي را به بيماران ارائه مي دهند و بحث سلامت معنوي در اين طب جايگاه خاصي دارد و ما براي تدوين مطالب سلامت معنوي نياز به كارشناسان حوزوي داريم.

 دكتر حسن ابوالقاسمي در ادامه گفت:  ششمين همايش ملي سلامت معنوي 2 و 3 اسفند ماه سال جاري در شهر مقدس قم، از سوي گروه علمي سلامت معنوي فرهنگستان علوم پزشكي كشور برگزار مي شود و در برگزاری اين همايش بسيج جامعه پزشكي، دانشگاه علوم پزشكي قم، حوزه علميه و دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله مشاركت دارند و هماهنگی های لازم بعمل خواهد آمد که ششمین همايش سلامت معنوی داراي حداكثر امتياز بازآموزي باشد.