عناوین مهمترین خبرها:

جلسه ديدار نورورزي عوامل و كاركنان فرهنگستان علوم پزشكي با اعضاي هيات رئيسه فرهنگستان شنبه هفدهم فروردين ماه برگزار شد. در اين جلسه كه با حضور كليه كارمندان در سالن ابن سينا برگزار شد ابتدا جواد آقاجاني سرپرست امور اداري فرهنگستان فرارسيدن سال نو و عيد نوروز را خدمت حاضرين جلسه تبريك گفت و اظهار اميدواري كرد كه با پشتكار و همت كليه همكاران در سال جديد فرهنگستان بيش از پيش در راستاي تعالي و دستيابي به اهداف سازمان حركت كند.

همچنين در اين جلسه دكتر سيد عليرضا مرندي رئيس فرهنگستان ضمن عرض تبريك فرا رسيدن سال جديد، به بروز حادثه تلخ سيل در برخي استان هاي كشور اشاره كرد و گفت: اين حادثه متاسفانه براي هموطنان ما سختي هاي زيادي را به همراه آورد و بسياري از مردم كشور ما با همبستگي و صفات خوب خود از اين افراد حادثه ديده پذيرايي كردند و اين امتحان الهي را با سربلندي گذراندند. . البته بارش باران نعمتي از سوي خداوند متعال براي سرزمين ما است كه ما را از خطر خشكسالي دور كرد.

وي از تلاش ها و زحمات همكاران در سال هاي اخير تشكر كرد و گفت: انشاالله در امسال و سال هاي بعدي بتوانيم بيش از پيش تلاش و پشتكار داشته باشيم و مفيد فايده براي مردم و مسئولين باشيم.

دكتر مرندي با تاكيد به نامگذراي امسال با عنوان "رونق توليد" توسط مقام معظم رهبري گفت: بايد در اين مورد همگي تلاش كنيم و همچنين در خصوص الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و سبك زندگي اسلامي ايراني و سياست هاي كلي سلامت، هركدام از كارمندان مي توانند نظرات خود را اعلام كنند تا علاوه بر مسئوليت فردي، فرهنگستان نيز در راستاي تحقق اين اهداف بتواند وظايف خود را انجام دهد.

دكتر مرندي ضمن قرائت دعاي تحويل سال عنوان كرد: از خداوند متعال  "احسن الحال" يعني بهترين حال را مي خواهيم و انشاالله خداوند زمينه استجابت آن را فراهم مي كند. وي همچنين بر اهميت دعا، توسل و توكل تاكيد كرد و از  اهميت خواندن نماز مخصوصاً به صورت جماعت سخن گفت.

در ادامه اين مراسم، دكتر بيژن صدري زاده عضو افتخاري فرهنگستان علوم پزشكي ابياتي از اشعار حافظ را قرائت كرد.

در ادامه دكتر محمد علي محققي معاون علمي فرهنگستان به ايراد سخنراني پرداخت. وي ايام ماه شعبان و رمضان كه پيشرو است را تبريك گفت و اظهار كرد: اميد است همگي توفيق داشته باشيم تا از اين ايام بتوانيم بهره فراوان ببريم و همچنين محيط فرهنگستان را به گونه اي داشته باشيم كه محل تجلي ارزش هاي الهي باشد.

وي ضمن تقدير و تشكر از همكاران فرهنگستان علوم پزشكي گفت:‌ سال 1397 دستاوردهاي بسيار خوب و فرخنده اي در فرهنگستان ايجاد شده و همچنين با ارزش ترين منابع براي ارتقاي نظام سلامت ايران در اين فرهنگستان توليد شده است.

دكتر محققي ادامه داد‌:‌ در ابتداي سالي كه در پيش است متاسفانه بلاي طبيعي پيش آمد كه برخي از هموطنان ما آسيب و خسارات فراواني ديدند. البته اين موضوع در بطن خود بركاتي را نيز براي كشورمان به همراه داشت و موضوع خشكسالي را كه موضوع مهمي بود بر طرف كرد. در مقوله سيل و بلاياي طبيعي حكمتي نيز نهفته است. در سال 1358 در خوزستان تمام رودخانه ها طغيان كردند و خسارات زيادي به وجود آمد اما همه مردم با هم همراه شدند و كمك هايي را ارسال كردند و اين يك تجربه از بسيج ملي بود. اين مدل نيز در جنگ تحميلي مفيد واقع شد و توانست خوزستان را نجات دهد. در واقع موجب اتحاد و همگامي مردم و از بين رفتن تفرقه شد.

معاون علمي فرهنگستان افزود: در سال جديد كه سال رونق توليد نامگذاري شده است بايد به اين نكته توجه كرد كه ضروري ترين كار هاي ملي قطع وابستگي ها، توليد اقلامي كه مردم لازم دارند و ايجاد مقاومت در مورد تحريم ها هستند.

وي اظهار كرد: بسياري از هموطن هاي ما كه در خارج از ايران هستند تمايل به كمك رساني به مردم سيل زده را داشته اند  و تنها راهشان ارسال كمك ها از طريق حساب هلال احمر بود كه در يك اقدام خبيثانه و ضد بشري دشمنان كشور حساب هاي اين مركز را مسدود كردند.

دكتر محققي در خصوص نامگذاري سال 1398 گفت: شعار امسال ابعاد مختلفي دارد، علاوه بر توليدات محصولات مختلف، توليدات علمي نيز اهميت بالايي دارد. توليدات برتر علمي موجب رونق اقتصادي، ايجاد قدرت و رفع وابستگي ها خواهد بود. توليد روش هاي علمي و محصولات علمي در سلامت بسيار اهميت دارد و فرهنگستان يكي از جاهاي مهمي است كه اين موضوعات را مي تواند عملياتي و اجرايي كند.

وي افزود: در واقع محصولات علمي بايد به نحوي باشد كه بركات آن به همه آحاد ملت برسد و به عبارتي محصولات علمي فرهنگستان محصولات حياتي اقتدار آفرين هستند. در مورد الگوي اسلامي ايراني پيشرفت مقام معظم رهبري از آن با عنوان فرهنگ زندگي ياد مي كنند و تاكيد دارند كه دستور زندگي نوشته شود و جاهايي كه نياز به اصلاح است انجام پذيرد؛ در خصوص سلامت نيز فرهنگ زندگي سالم بسيار مهم است و فرهنگستان علاوه بر موارد ذكر شده به موضوع اقتصاد مقاومتي و مرجعيت علمي نيز پرداخته و مي پردازد. اميد است سرعت فرهنگستان بيشتر باشد و محصولات علمي نمود عيني داشته باشد تا سر موقع به ثمر و نتيجه مطلوب برسد تا موثر واقع شود.

وي در پايان گفت : هركدام از همكاران فرهنگستان يك به يك نقش هاي مهم و كليدي دارند كه با مشاركت هم، اين نقش ها تقويت خواهد شد. 

وي در پايان براي كليه همكاران  در سال جديد آرزوي سلامت و سعادت كرد.

دكتر محمد رضا كلانتر معتمدي دبير فرهنگستان نيز ضمن اشاره به وجود دو عيد مذهبي مهم -ولادت حضرت علي (ع) و عيد مبعث پيامبر اكرم (ص)- در ايام نوروز، فرا رسيدن سال نو را تبريك گفت و اظهار كرد: اميد است در جلسه عيد غدير امسال بتوانيم با برگزاري مراسمي از مقام حضرت علي (ع) تجليل به عمل بيايد .

دكتر كلانتر معتمدي با اشاره به آيه اول سوره بقره گفت: اگر بخواهيم خداوند ما را هدايت كند بايد جزء متقين باشيم و اولين اصل آن ايمان به وجود ذات الهي است. امروزه اين موضوعي شايد بديهي به نظر برسد اما در زمان جاهليت اعراب به اين صورت نبوده است. در ادامه اين اين سوره مي آيد بايد نماز را بزرگ بشماريم و يكي از راه هاي آن برگزاري نماز جماعت است. و سوم انفاق است كه در واقع بايد از آنچه كه خدا به ما داده است بخشش و انفاق كنيم. انشاالله كه  اين آيه شامل حال همه ي ما بشود.

در پايان جلسه از همكاران خواسته شد در راستاي پيشبرد اهداف فرهنگستان نظرات و پيشنهادات خود را ارائه كنند و سپس جلسه به پايان رسيد.

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

کارنامه-تحقیقات-کووید-۱۹-در-مرکز-تحقیقات-سیاستگذاری-سلامت-فروردین-تا-آذر-۱۳۹۹ کارنامه تحقیقات کووید- ۱۹ در مرکز تحقیقات سیاستگذاری...
بزرگداشت-ابومنصور-موفق-هروی امروز روز تکریم و بزرگداشت ابومنصور موفق هروی،پزشک،...

نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت