دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ، ضمن موفقیت آمیز قلمداد کردن تلاش مقامات و مسئولان سلامت جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با بیماری همه گیر اخیر مراتب اعتراض خود را به تشدید تحریم های ظالمانه آمریکاو عدم کار آمدی سازمان ملل متحد و سایر سازمان های ذیربط از جمله سازمان بهداشت جهانی برای رفع تحریم های ظالمانه علیه کودکان ، زنان ، مردان و بیماران اعلام کرد.

متن کامل این نامه بدین شرح است :

جناب آقایآنتونیو گوترش

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد ،

پیرو مکاتبات قبلی درخصوص تحریم های غیرقانونی دولت امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و تأثیر مستقیم آن بر سلامت مردم ایران ، متأسفانه تاکنون سازمان ملل متحد و سایر سازمان های ذیربط از جمله سازمان بهداشت جهانی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند ، هیچ اقدام موثری برای رفع تحریم های ظالمانه علیه کودکان ، زنان ، مردان و بیماران عزیزمان انجام نداده اند.

درعوض ، علیرغم تاکید دانشمندان ، پزشکان و حتی برخی از مقامات منتخب ایالات متحده مبنی بر رفع تحریم ها در شرایطی که همه گیری بیماری Covid-19 سرتاسر دنیا را فراگرفته است ، دولت غیر منطقی و بی رحم آمریکا تحریم های بیشتری را علیه مردم ایران تشدید کرده است.

با این وجود، تلاش مقامات و مسئولان سلامت جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با تحریم های غیر انسانی آمریکا در بیماری همه گیر اخیر موفقیت آمیز بوده است .حتی اگر تنها بخش کوچکی از این تحریم ها به کشورهای اروپایی و ایالات متحده تحمیل می شد ، مطمئنا تحت این فشارها  دچار فروپاشی می شدند.

همانطور که می دانید ، ما یکی از کشورهای به شدت آسیب دیده در این بیماری همه گیر بوده ایم و در صورتی که تحریم های سرکوبگرانه امریکا به کل جهان علیه ایران تحمیل نشده بود به این شرایط دشوار نمی رسیدیم.

مسلم است كه تاریخ در مورد ناكارآمد بودن و سكوت سازمان های بین المللی مدعی حمایت از قوانین بین المللی و حقوق بشر در برابر  اینگونه جنایات آشكار  قضاوت خواهد نمود. این مؤسسات اگر در این امر شریک نباشند ، موسساتی ناکارامد شده اند و بدون شک به دلیل امتناع از اقدام علیه نقض آشکار قوانین بین المللی و بشر دوستانه  توسط رژیم امریکا شاهد از هم گسیختگی نظم جهانی مان خواهیم بود .

 

دکتر سید علیرضا مرندی

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران

جستجو

جشنواره علمي فرهنگستان

گزارش و گفتگو

جهان-بدون-صهیونیسم-در-افق-راهبرد-روز-جهانی-قدس دکتر محمد حسین نیکنام (عضو پیوسته فرهنگستان علوم...
کرونا-با-مشارکت-مردم-مهار-شدنی-است نویسنده : دکتر بیژن صدری‌زاده مدیر سابق مبارزه...

پیوندها

 

 

 

ورود به سایت