مکاتبات فرهنگستان علوم پزشکی

جراحی در جنگ

انتشار تاریخچه

بیمارستان های صحرایی

در دفاع مقدس

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

 

بیانیه های مجمع عمومی

نسخه آزمایشی تارنمای جدید

COVID-19

پیوندهای ویژه

 

 

 

عناوین مهمترین خبرها:

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه اگر گذشتگان بیش از این در حوزه بهداشت فعالیت می‌کردند شاید امروز شاهد این تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا نبودیم، گفت:سیاست‌های کلی سلامت تاکنون اجرا نشده است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، در جلسه‌ای که با حضور دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، دکتر سید علیرضا مرندی رئیس و اعضای فرهنگستان علوم پزشکی و معاونان وزیر بهداشت برگزار شد، مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه مردم به دولت آقای رئیسی دل بسته‌اند و ما هم  برای موفقیت این دولت دعا می‌کنیموفق باشد، گفت: امیدواریم روزی برسد که مسئولان وزارت بهداشت به جای درمان به بهداشت توجه ویژه‌تری داشته باشند؛ اگر گذشتگان بیش از این در حوزه بهداشت فعالیت می‌کردند شاید امروز شاهد این تعداد مرگ و میر مبتلایان به کرونا نبودیم

وی با اشاره به اینکه فرهنگستان آمادگی دارد در زمینه‌های مختلف با وزارت بهداشت همفکری داشته باشد، درخصوص سیاست‌های کلی سلامت، عنوان کرد: اگرچه مقام معظم رهبری در سال 93 این سیاست‌ها را ابلاغ فرمودند اما تاکنون این سیاست‌ها اجرایی نشده است امیدواریم با پیگیریهای دکتر عین اللهی به این سیاست ها عمل شود چرا که درصورت تحقق این موضوع، دیگر موضوعی باقی نخواهد ماند.

مرندی بر  سیاست نخبه پروری وزارت بهداشت تاکید کرد و خواستار سند اسلامی شدن دانشگاه‌‌ها شد.

وی با تاکید بر اینکه سلامت معنوی بسیار مورد توجه رهبر انقلاب است، گفت: سال 92 گروه سلامت معنوی در فرهنگستان تشکیل شد، سازمان جهانی بهداشت سالهاست که تصویب کرده، سلامت معنوی یکی از ابعاد سلامت باشد.

مرندی در پایان ابراز امیدواری کرد: نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت هرچه سریع‌تر به عنوان یک مجله پژوهشی و علمی در وزارتخانه تصویب شود.

در ادامه این نشست بهرام عین اللهی با اظهار تاسف از بی توجهی به حوزه بهداشت در کشور بیان داشت: در 14 سفری که در این مدت کوتاه به استانها داشتم به خانه‌های بهداشت مراجعه کردم؛ تقریبا اکثر خانه‌های بهداشت از شبکه خارج شده‌اند که این مشکلات را باید رفع کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: رسیدگی به موضوعاتی همچون نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک از جمله برنامه‌های ما هستند که آنها را اجرایی می‌کنیم.

وی همچنین به موضوع آموزش و صدمات جدی که به این حوزه وارد شده است، اشاره و اظهار کرد: در ارتقا باید به موضوع آموزش اهمیت دهیم کما اینکه براساس فرمایش مقام معظم رهبری استاد باید دانشجوپرور شود.

عین اللهی در ادامه این نشست به موضوع واکسن کرونا اشاره و بیان کرد: لطف الهی شامل حال ما شد و تحولی در این حوزه ایجاد شد. مردم هم مثل گذشته به ما کمک کردند و رکورد جهانی تزریق واکسن در کشور شکسته شد. هفته گذشته 8 میلیون و 200 هزار دُز واکسن یعنی حدود کل جمعیت برخی کشورهای منطقه تزریق داشته‌ایم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: این امر دوباره به ما ثابت کرد که هر اقدامی در مملکت مردمی شود موفق خواهد بود؛ درحوزه بهداشت هم اگر مردم به صحنه بیایند، توفیق خواهیم داشت. تاکنون نزدیک به 56 میلیون دُز واکسن تزریق شده است و این درحالی است که تا تیرماه 5 میلیون واکسن تزریق شده بود.

وی در پایان مطرح کرد: گرچه در این روزها به افتخارات خوبی در واکسیناسیون جامعه دست پیدا کرده‌ایم اما دستورالعمل های بهداشتی همچنان باید رعایت شوند.