دوشنبه 1402/12/21 10:35
شماره :
1676

برنامه راهبردی فرهنگستان علوم پزشكی جمهوری اسلامي ايران

برنامه راهبردي سوم فرهنگستان علوم پزشكي جمهوري اسلامي ايران (ويراست نهم):

بازه زمانی برنامه؛ اول فروردین 1401 تا 29 اسفند 1405

مقدمه

اين برنامه (برنامه سوم راهبردي) در راستاي تحقق اهداف اساسنامه فرهنگستان علوم پزشكي جمهوري اسلامي ايران (از اين به بعد در اين سند فرهنگستان ناميده مي‌شود)، اجرايي شدن سياست‌­هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري و ساير اسناد راهبردي  حوزه سلامت و اسناد مهم و تاثيرگذار مرتبط و در ادامه برنامه‌­هاي راهبردي اول و دوم تدوين شده است. جهت‌گیری فرهنگستان و راه‌های تحقق اساسنامه آن در سال‌­هاي 1401 تا پايان 1405 مبتنی بر دو تحلیل محیط دروني و محیط بیروني و استفاده از شيوه آينده‌­نگري و آينده‌­نگاري و اجماع خبرگاني خواهد بود. برنامه راهبردي سوم فرهنگستان مشتمل بر 10 الزام، 4 محور كلان، 23 راهبرد اختصاصي، 297 اقدام و 760برنامه مي‌­باشد كه تلاش شده برنامه‌­ها به صورت متعادل و بر حسب وظايف و ماموريت گروه‌­ها توزيع شود. همچنين قابل ذكر است برنامه‌ها در دو گروه قرار دارند:

گروه اول: برنامه‌هايي كه الزام آور است و مرجع تعيين شده (گروه علمي، كارگروه و ساير اركان) موظف به انجام آن است (شامل 400 برنامه).

گروه دوم: برنامه‌هايي كه در صورت تحقق شرايط تامين منابع و پذيرش رئيس شوراي علمي اجرا خواهد شد ( شامل 360 برنامه).

بنابر اين انتظار مي‌­رود با اجراي برنامه راهبردي سوم موجبات تأمين، حفظ و ارتقاي مستمر سلامت آحاد جامعه، فراهم و در جهت تحقق آرمان‌هاي سلامت در نظام مقدس جمهوري اسلامي، گام‌هاي اساسي برداشته شود.

چارچوب کلی برنامه راهبردی سوم

اساسنامه فرهنگستان متشكل از 8 هدف و 22 وظيفه و ساير اجزاء در جلسه 704 شوراي انقلاب فرهنگي در ششم دی‌ماه 1390به تصويب رسيد. در اين برنامه راهبردي و در ادامه برنامه­‌های راهبردی اول و دوم و با توجه به اقتضائات جدید، تلاش شده است با انتخاب راهبردهاي مناسب و پيشنهاد برنامه‌هاي عملياتي مرتبط، همه اهداف و وظايف مندرج در اساسنامه پوشش داده شود.

  • محور کلان فرهنگ و فرهنگ­سازی سلامت
  • محور كلان پیشرفت علم و فناوری در حوزه سلامت
  • محور رصد کلان نظام سلامت
  • محور كلان حمايت و حمایت طلبی در راستاي تأمين، حفظ و ارتقاي سلامت

در ادامه هدف‌گذاری‌های کمّی برنامه راهبردی را در مقاطع زمانی یکساله و پنجساله همراه با گزارش‌های ارزیابی عملکرد گروه‌های علمی در راستای تحقق اهداف برنامه به‌صورت فایل‌های پی دی اف ملاحظه می‌فرمایید. 

پرکاربردها

ارزش های پزشکی و معنوی دفاع مقدس
در نشست شورای آینده‌نگاری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت مطرح شد:
ایران در حلقه مدیریت نهاد جهانی پیشگیری از پوکی استخوان:
دکتر سیدجمال‌الدین سجادی جزی در گفت‌وگو با ایسنا:

اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها

ارزش های پزشکی و معنوی دفاع مقدس
در نشست شورای آینده‌نگاری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت مطرح شد:
ایران در حلقه مدیریت نهاد جهانی پیشگیری از پوکی استخوان:
دکتر سیدجمال‌الدین سجادی جزی در گفت‌وگو با ایسنا:

بنرها

 

X